دسته‌بندی نشده

ترمه چیست؟

معرفی ترمه:

ترمه یک هدیه ی عالی و یک سوغاتی محبوب میان ایرانی ها ترمه و دیگر محصولات آن می باشد. از ترمه برای تزئین خیلی از وسایل مانند لباس های اشرافی و فاخر، رو میزی، جعبه، کفش و پشتی استفاده می شود. این پارچه ی با شکوه و زیبا طرفدارانی زیادی در سراسر ایران دارد.

زیباترین ترمه های ایرانی

ترمه، پارچه ای نفیس، در سراسر دنیا به عنوانِ هنر و نماد ایران و ایرانی، شناخته شده است. این پارچه ی زیبا با طرح ها و رنگ های مختلف و با شکوه، دارای نمادهای بسیاری از ایرانِ باستان می باشد. از این رو، ترمه از سوغات و هدایای نفیس و گران بهای ایرانی محسوب می شود. بر روی این هنر ایرانیِ زیبا، طرح های متفاوتی از جمله بته جقه، گل شاه عباسی، بته خرقه ای، بته ترمه ای، بته کشمیری، طرح جام و گلزار دیده می شود. اما یکی از معروف ترین طرح هایی که در ترمه به کار برده می شود، بته جقه نام دارد.

می توان گفت اکثر مردم ایران این نماد را بر روی پارچه ها، فرش و ظروف خود دیده اند. بته جقه نماد درخت سرو ایرانی می باشد. سرو ایرانی در میان مردمان ایرانِ باستان، نماد آزادگی مردم ایران بوده است. از دیگر نماد هایی که در این پارچه ی رنگارنگ وجود دارد، گل شاه عباسی است. گل شاه عباسی یم نماد معرف برای ایرانیان و نماد خورشید و تازگی می باشد.

ترمه چطور بافته می شود ؟

ترمه را معمولا با استفاده از پشم گوسفند و یا ابریشم می بافند. پشم گوسفند را ابتدا شستشو می دهند و سپس آن را سفید می کنند تا آماده ی رنگ کردن شود. پشم هنگام رنگ شدن بهتر رنگ را جذب خود می کند، از این رو در اکثر مواقع در بافتن این پارچه ی زیبا از پشم گوسفند استفاده می کنند. برای رنگ کردن، از رنگ های گیاهی و رنگ های مصنوعی می توان استفاده کرد. اکثر ترمه های ایرانی در رنگ های سبز، قرمز، عنابی، مشکی و نارنجی بافته می شوند. امروزه شاهد طرح ها و رنگ های متنوع تر نیز هستیم.

این پارچه ی با شکوه دارای الیاف بسیار ظریفی است اما بسیار پارچه ی با کیفیت و مقاومی به حساب می آید. از این رو ترمه علاوه بر زیبایی منحصر به فردش، به دلیل با دوام بودنش نسبت به سایر پارچه ها، از گذشته های دور، بسیار مورد توجه مردم ایران قرار می گرفته است. ترمه در طرح ها، رنگ ها و اندازه های مختلف بافته می شود و مصارف گوناگونی دارد.

امروزه اکثر مردم از این هنر زیبا به منظور تزئین منزل و یا محل کار خود استفاده می کنند. شاید یکی از مهم ترین موقعیت هایی که در آن، بیشتر مردم از ترمه استفاده می کنند، هنگام تحویل سال و ایام عید نوروز، به عنوان سفره ی هفت سین باشد. علاوه بر آن، این پارچه ی رنگارنگ هدیه و سوغاتِ محبوب در میان ایرانیان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *