دسته‌بندی نشده

۱۰ نکته برای شناخت ترمه مرغوب

در این پست با نکاتی پیرامون شناخت پارچه ترمه اعلا و همچنین تشخیص کیفیت ترمه، این هنر دست ایران زمین همراه شما عزیزان هستیم .

قیمت و کیفیت ترمه ها بر اساس مشخصه های ظاهری و نکات فنی مشخص میگردد. در ادامه به ۱۰ نکته مهم در رابطه با شناخت عوامل کیفی این سوغاتی زیبا میپردازیم.

  1. ترمه ها اغلب در دو جنس ابریشم و پلی استر یا ویسکوز ، نخ و یا پنبه تولید می شود. هرچه ابریشم به کار رفته در این پارچه بیشتر باشد قیمت و کیفیت نهایی محصول بیشتر خواهد بود. معمولا ترمه های پلی استر بسیار ارزان هستند و دوام چندانی نخواهند داشت.
  2. پارچه های ترمه تراکم های متفاوت و مختلف بافته می شوند. هرچه تراکم پارچه ترمه بیشتر باشد، کیفیت بهتر و قیمت بیشتری هم خواهند داشت.
  3. تعداد رنگ به کار رفته در ترمه نیز یک فاکتور مهم برای ارزش گذاری کیفی و مالی ترمه است. هر چه رنگ های به کار رفته در پارچه ترمه بیشتر باشد، زیبایی و کیفیت کار هم بیشتر و بهتر خواهد شد.البته  این تعداد رنگ در قیمت هم تاثیر دارد
  4. برند ترمه نیز در کیفیت و قیمت ترمه تاثیر گذار خواهد بود. هر چه محل سازنده تجربه و قدمت بیشتری داشته باشد کبفبت کار نیز بیشتر خواهد بود. ناگفته نماند انواع بدون مهر(برند) ساخته کشور چین بوده و تنها برای مدتی ظاهر خود را حفظ خواهد کرد. بدیهی است قیمت این نوع ترمه ها بسیار پایین است.
  5. ضخامت مغزی ترمه یکی از اساسی ترین فاکتور های خرید ترمه است، ضخامت بیشتر ماندگاری بیشتر و کیفیت بیشتری را دار خواهد بود.
  6. برای ترمه های رومیزی و رانر ها  ابعاد یکی از عوامل موثر در قیمت کالا است. بهتر است قبل از خرید ابعاد را بررسی نمایید. بهترین نوع رومیزی با ابعاد ۱۰۰*۱۰۰ سانتی متر است. که مناسب همه نوع میز میباشد.
  7. بعضی فروشنده ها پارچه خام را برای فروش در اختیار شما میگذارند این نوع بدون آستر و نوار دور دوزی شده میباشد که خود هزینه اضافی برای شما خواهد داشت، بهتر ترمه های پشت دوزی شده (آستر دار) تهیه نمایید.
  8. طرح ترمه نیز در کیفیت و قیمت موثر است. طرح های پرکار تر گران تر و طرح های کم کار ارزان تر هستند.
  9. بافت ترمه به صورت ماشینی و دستی است. واضح است که ترمه دست بافت بسیار گران تر و ارزنده تر است.
  10. کشور سازنده محصول نیز در قیمت و کیفیت آن تاثیر بسزایی دارد.ترمه های هندی و چینی با کیفیت بسیار پایین و قیمت کم اما بدون هیچ گونه ارزشی در بازار و حتی فروشگاه های اینترنتی با قیمت ۲۰ تا ۵۰ هزار تومان در حال فروش هستند، شاید در حین خرید احساس کنید که نفعی برای شما داشته اما با گذشت چند ماه متوجه دور ریختن پول خود خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *